Academic Achievements

 Speech 

 

TAPPS State Academic and Speech Female of the Year

Kimberly Gillings

 

TAPPS Speech and Academic District Competition

Clayton Rivera – finals in Solo Acting

Clayton Rivera and Alex Baker-Livingston – finals in Duet Acting

Kimberly Gillings – 4th in Spelling; advanced to State

 

ACSI Competition

Medal/Superior Rating – Mike Thomas and Garrett Shankel – Duet

Excellent Rating – Kendall Northern, Clayton Rivera, Jacob McMullin and Jared Russell

 

Community Christian Speech Festival

3rd place – Clayton Rivera - Solo

2nd place – Garrett Shankel and Mike Thomas - Duet

3rd place – Kristy Ng and Alex Baker-Livingston – Duet

4th place – Clayton Rivera and Garrett Shankel - Duet

 

Holy Trinity Debate Open Invitational

3rd place – Clayton Rivera

5th place – Grant Bielitz

 

TAPPS Debate

Mike Thomas – District Quarterfinal Qualifier

 

Theater

TAPPS One Act Regionals-2nd Place – “Who Murdered Who?”

TCAF One Act Competition

Importance of Being Earnest:

3rd place overall - Best Costume Design

1st  All Star Cast – Clayton Rivera, Garrett Shankel, Miranda O’Connor

2nd All Star Cast – Hana Berhe

Best Technician Award – Kendall Northern

Mirrors:

1st All Star Cast – Mike Thomas

2nd All Star Cast – Caleb Hale, Faith Hale

Best Technician Award – Clayton Rivera

Most Outstanding Christian Male Overall – Clayton Rivera

Best Technician for Entire Competition – Kristy Ng

Who Murdered Who?:

1st All Star Cast – Hana Berhe, Garrett Shankel

2nd All Star Cast – Clayton Rivera, Mike Thomas

Best Technician Award – Kierra Soriano

Steel Magnolias:

1st All Star Cast – Aubrey Morgan, Kristy Ng

2nd All Star Cast – Noelle Reed

Best Technician Award – Nikki Ng

ACSI District Spelling Bee

CCCA middle school students had another very good year at the ACSI District spelling bee.  All of our middle school representatives placed in the top ten.   Very often to place in the top ten, students have correctly spelled all the words from the provided study lists, and must begin spelling words from an "unpublished" list.  This kind of accomplishment takes a lot of studying and the ability to stay focused under pressure.

Grade

Name

Event

Award

6th

Susanne Kethman

ACSI District Spelling Bee

District Qualifier

6th

Samantha Tufford

ACSI District Spelling Bee

District Qualifier

7th

Caleb Munson

ACSI District Spelling Bee

5th Place

7th

Evan McMullin

ACSI District Spelling Bee

District Qualifier

8th

Robert Kwasniak

ACSI District Spelling Bee

District Qualifier

8th

Annette Meyer

ACSI District Spelling Bee

 Qualifier

Congratulations to all our spellers!

 

ACSI Math Olympics

CCCA had another excellent year at the ACSI Math Olympics.  As in years past our 3rd through 8th Grade students competed for the honor of representing CCCA at the ACSI  Math Olympics.  The students who were chosen then entered a difficult District Math Olympics competition.  At both District and Area, students are awarded good, excellent, or superior ribbons based on the number of problems solved correctly.  

Competition Subject

Name

District Ribbon? Place?  Regional qualifier?

Area ribbon/place

6th grade computation

Logan Blum

Excellent ribbon

Area Qualifier

6th grade computation

Jessica Lazenby

Excellent ribbon

Area Qualifier

6th grade computation

Zach Reed

Participant ribbon

 

6th grade reasoning

Tyler Williamson

Excellent ribbon

 

6th grade reasoning

Daniel Underwood

Excellent ribbon

 

6th grade reasoning

Susanne Kethmen

Participation ribbon

 

7th grade computation:

Isaac Lee

Excellent ribbon, 3rd place in District

Area Qualifier

7th grade computation:

Jonathan Hocevar

Excellent ribbon, 4th place in District

Area Qualifier

7th grade computation:

Kacey Middelkoop

Excellent ribbon, Area Qualifier

 

7th grade reasoning

Caleb Munson

Superior ribbon, 3rd place in District

Area Qualifier

7th grade reasoning

Ryan Scott

Superior ribbon, 3rd place in District

Area Qualifier

7th grade reasoning

Evan McMullin

Excellent ribbon

Area Qualifier

8th grade computation

Jordan Wilson

Excellent ribbon

Area Qualifier

8th grade computation

 

Katie Shrull

Excellent ribbon

Area Qualifier

8th grade computation

 

Haley Wallace

Excellent ribbon

 

8th grade reasoning

Kaitlynn Blankenship

Excellent ribbon, 4th place in District

Area Qualifier

8th grade reasoning

Camryn Griffin

Participation ribbon

 

8th grade reasoning

Kendall Payne

Participation ribbon